Śląskie podania mają niezwykłą moc i stanowią filar dzisiejszych zwyczajów i tradycji.
Powoli niestety są zapominane. Projekt „Gryfne beboki i gdzie je znaleźć?” ma na celu edukację regionalną, budowanie i utrwalanie tożsamości lokalnej i regionalnej, a także poczucia dumy ze spuścizny kultury śląskiej oraz wzbogacenie odbiorców o współczesne konteksty występowania elementów śląskiej kultury.
Pokazuje, w jaki sposób dawniej radzono sobie z niewyjaśnionymi historiami oraz jak przestrzegano dzieci przed niebezpieczeństwem. W zakładce „Legendy” mogą Państwo zapoznać się z 5 ciekawymi śląskimi potworami.
W ramach naszego projektu powstały:
- gra edukacyjna/interaktywny spacer po Mikołowie;
- scenariusze zajęć ze storytellingu kierowane do nauczycieli i edukatorów;
- filmy promocyjne;
- strona internetowa zbierająca wszystkie rezultaty.
Dodatkowo w Muzeum w Mikołowie odbyły się warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych, konkurs oraz wystawa prac. Projekt „Gryfne beboki i gdzie je znaleźć?” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
Zapraszamy na stronę internetową naszego projektu
Na stornie internetowej dostępna są opisy śląskich legend, scenariusze zajęć, gry i quizy.
Scenariusze zajęć do pobrania
Nasze warsztaty w praktyce
Warsztaty w mikołowskim muzeum
Zrealizowaliśmy cykl warsztatów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych z Mikołowa. W trakcie naszych spotkań w Muzeum w Mikołowie dzieci poznały śląskie legendy i związane z nimi postaci, takie jak Bebok, Jaroszek, Południca, Utopek oraz Zmora. Uczestnicy dowiedzieli się, że Bebok był małym, kudłatym stworkiem, Południcę mogliśmy spotkać w polu w samo południe oraz jak oswoić Jaroszka.”