Celem projektu było włączenie obywateli w proces współtworzenia polityki miejskiej. W ramach działań partycypacyjnych zorganizowano spotkanie i warsztaty z zakresu budżetu obywatelskiego dla mieszkańców, uruchomiono punkt informacyjny oraz zorganizowano kampanię w mediach lokalnych, a także bezpośrednio wśród mieszkańców.
W ramach zadania odbyły się otwarte szkolenia i warsztaty dla mieszkańców Chorzowa, podczas których przedstawiona została idea budżetu partycypacyjnego, zaprezentowane przykłady dobrych praktyk realizacji budżetu z poprzednich lat działalności budżetu, a mieszkańcy dowiedzieli się, jak działa budżet w innych miastach.
Rezultaty projektu:
Zapewniono także regularne wsparcie mieszkańcom, którzy chcieli wziąć udział w tworzeniu budżetu – działał również punkt informacyjny, w którym każdy zainteresowany mógł uzyskać wszystkie informacje na temat budżetu obywatelskiego oraz zasięgnąć porady, jak wypełnić wniosek.
Pod okiem ekspertów mieszkańcy mogli zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do stworzenia swoich projektów, będących odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności.
Warsztaty
Część warsztatowa poświęcona została na zapoznanie uczestników z zasadami budżetu oraz pracę nad wnioskiem. Pod okiem ekspertów mieszkańcy mogli zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do stworzenia swoich projektów, będących odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności.
Cel projektu
Celem projektu była popularyzacja wiedzy na temat budżetu obywatelskiego, zwanego też partycypacyjnym.Dzięki tym działaniom nastąpiło zwiększenie zadowolenia z usług publicznych, a mieszkańcy i ich organizacje będą teraz mogli aktywnie włączyć się w rozwiązywanie lokalnych problemów.
Termin realizacji oraz źródła finansowania
Projekt został zrealizowany w miesiącach kwiecień – lipiec 2015 roku w ramach małego grantu Urządu Miasta Chorzów.