kolorowa grafika podzielona na dwa elementy. Po lewej grafika prezentująca gryfne beboki. Po prawej niebieski prostokąt z trzema ostrymi nawiasami otwierającymi

Gryfne Beboki i gdzie je znaleźć 2022

Śląskie podania mają niezwykłą moc i stanowią filar dzisiejszych zwyczajów i tradycji. 

Powoli niestety są zapominane. Projekt „Gryfne beboki i gdzie je znaleźć?” ma na celu edukację regionalną, budowanie i utrwalanie tożsamości lokalnej i regionalnej, a także poczucia dumy ze spuścizny kultury śląskiej oraz wzbogacenie odbiorców o współczesne konteksty występowania elementów śląskiej kultury.

Pokazuje, w jaki sposób dawniej radzono sobie z niewyjaśnionymi historiami oraz jak przestrzegano dzieci przed niebezpieczeństwem. W zakładce „Legendy” mogą Państwo zapoznać się z 5 ciekawymi śląskimi potworami.

W ramach naszego projektu powstały:

  • gra edukacyjna/interaktywny spacer po Mikołowie;
  • scenariusze zajęć ze storytellingu kierowane do nauczycieli i edukatorów;
  • filmy promocyjne;
  • strona internetowa zbierająca wszystkie rezultaty.

Dodatkowo w Muzeum w Mikołowie odbyły się warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych, konkurs oraz wystawa prac. Projekt „Gryfne beboki i gdzie je znaleźć?” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Zapraszamy na stronę internetową naszego projektu

Na stornie internetowej dostępna są opisy śląskich legend, scenariusze zajęć, gry i quizy.

Scenariusze zajęć do pobrania

Nasze warsztaty w praktyce

Warsztaty w mikołowskim muzeum

Zrealizowaliśmy cykl warsztatów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych z Mikołowa. W trakcie naszych spotkań w Muzeum w Mikołowie dzieci poznały śląskie legendy i związane z nimi postaci, takie jak Bebok, Jaroszek, Południca, Utopek oraz Zmora. Uczestnicy dowiedzieli się, że Bebok był małym, kudłatym stworkiem, Południcę mogliśmy spotkać w polu w samo południe oraz jak oswoić Jaroszka.”