kolorowa grafika podzielona na dwa elementy. Po lewej zdjęcie w klasie, w której jedna z dziewczynek robi zdjęcie aparatem. Po prawej niebieski prostokąt z trzema ostrymi nawiasami otwierającymi

Reaktywacja historii. Archiwum społeczne 2022 – 2023

Za nami pierwsze wydarzenie w ramach projektu pt. „Reaktywacja historii. Archiwum Społeczne”, w których uczestniczyła młodzież ze szkół PSP Sucha Górna i Szkoła Podstawowa Nr 10 W Chorzowie. W trakcie dwudniowych warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym są archiwa społeczne oraz jak je tworzyć. Wzięli udział w zajęciach z pisania scenariuszy oraz warsztatach filmowych.

Młodzież mogła wymienić się doświadczeniami i swoimi pomysłami w trakcie wycieczki do ważnego miejsca na mapie Śląska – Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa Unesco.

Teraz młodzież może sprawdzić w praktyce swoje umiejętności i stworzyć autorskie archiwum społeczne. Czekamy na efekty!

Warsztaty

Warsztaty pozwoliły młodzieży zapoznać się z tematyką archiwum społecznego, poznać przykłady inicjatyw obywatelskich związanych z archiwistyka i lokalną historią oraz stworzyć plan działania na najbliższe tygodnie. Uczestnicy z nowo zdobytą wiedzą w przeciągu miesiąca stworzą własne archiwum społeczne na wybrany temat, a owoce swojej pracy zaprezentują na finale projektu w Republice Czeskiej gdzie ugości ich nasz partner – Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w RC.

Wycieczka do Zabytkowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Filmowa relacja z finału projektu

Archiwum społeczne – efekty pracy uczestników

Partnerstwa

Główny partner w projekcie :

Finansowanie

Projekt sfinansowany ze środków:

Funduszu Wyszehradzkiego International Visegrad Fund (V4 Mini-Grants)